Aktualności
Zaproszenie dla rodziców
Trudny powrót do szkoły - wskazówki dla rodziców
Przytuleni do drzew
W ramach "Tygodnia Ulgi" zaproponowaliśmy naszym uczniom doładowanie się życiodajną energią, pochodzącą od drzew. Swój braterski uścisk z drzewem dzieci uwieczniły na fotografiach. Z nadesłanych zdjęć inicjatorka akcji, pani pedagog, przygotowała prezentację, do obejrzenia której gorąco zachęcamy.
Mamy nadzieję, że przytulanie do drzew stanie się dobrym nawykiem, wspierającym naszą codzienną troskę o dobrostan psychiczno-emocjonalny.
Ubrani w książkę, czyli sleeveface – sesja fotograficzna z książką
Uczniowie klasy 5 na zajęciach z języka polskiego zrealizowali projekt pt. „Ubrani w książkę, czyli sleeveface – sesja fotograficzna z książką”. Zadaniem uczniów było sfotografowanie siebie z zasłoniętą przez okładkę częścią ciała. W efekcie powstały złudzenia prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce.
9
Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminu ósmoklasisty
Zdający oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów
-
Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
-
Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
-
Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
-
Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.
-
Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki […]. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych […] rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
-
Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
-
Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. […]
Środki bezpieczeństwa osobistego
-
Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczką jedno- lub wielorazową).
-
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających […]. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
-
Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
-
Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
-
Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.
Szczegółowe rozwiązania techniczne związane z organizacją pracy zdających, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa:
1) Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż na tydzień przed terminem przystępowania do egzaminu.
2) Dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje informację o konieczności organizacji egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej oraz postępuje zgodnie z informacją określoną przez CKE.
Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu
-
Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
1) zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi
2) obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z osobą zaangażowaną w przeprowadzanie egzaminu, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym
3) niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką
4) konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
-
Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu dyrektor szkoły może na przykład:
1) przekazać zdającym z wyprzedzeniem (np. 2-, 3-dniowym) informację o godzinie, o której powinni stawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu – mogą to być np. różne godziny dla zdających z różnych sal egzaminacyjnych (czas wejścia na teren szkoły / do sali egzaminacyjnej w np. 15-, 20-minutowych odstępach)
2) wpuszczać zdających na teren szkoły różnymi wejściami, np. wg podziału na sale egzaminacyjne lub oddziały
3) wpuszczać zdających na teren szkoły o różnych godzinach, np. 8:00, 8:20, 8:40, zgodnie z np. podziałem zdających na sale lub przedmioty (w przypadku języków obcych)
4) zdecydować o rozpoczęciu egzaminu dla kolejnych grup zdających w np. 15-, 20- minutowych odstępach czasowych (np. 1. grupa o godz. 9:00, 2. grupa – o 9:20, 3. grupa – o 9:40), z zastrzeżeniem że egzamin nie może rozpocząć się później niż 45 minut po godzinie rozpoczęcia podanej w harmonogramie, wszyscy zdający z danej grupy piszą egzamin w odrębnych salach, a żaden zdający nie opuszcza sali egzaminacyjnej na stałe przed upływem jednej godziny od godziny rozpoczęcia egzaminu wskazanej w harmonogramie, np. przed godziną 10:00, jeżeli egzamin rozpoczyna się o godz. 9:00 (z wyjątkiem skorzystania z toalety, konieczności zażycia lekarstwa, kontaktu ze służbami medycznymi)
5) wypuszczać zdających z sal po egzaminie według ściśle określonej procedury – np. sala po sali, oddział po oddziale, upewniając się, że zdający nie gromadzą się pod szkołą, aby omówić egzamin
6) jeżeli w szkole przeprowadzanych jest kilka sesji/zmian egzaminu jednego dnia – zapewnić rozdzielenie osób wychodzących z egzaminu od osób wchodzących do szkoły
7) poinstruować zdających, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
-
Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni! - plakaty klasy 4a
„Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni! Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej”. Te słowa Janusza Korczaka stały się motywem przewodnim plakatów, które klasa 4a wykonała na zajęciach z języka polskiego. Każdy z uczniów starał się przybliżyć słowa Janusza Korczaka, które jeszcze głębiej docierają do naszych serc, gdy jesteśmy oddzieleni od siebie.
4
Dzień Patrona
W sobotnie przedpołudnie 24.04 świętowaliśmy online Dzień Patrona, po raz kolejny udowadniając sobie i innym, że edukacja zdalna nie stanowi żadnej przeszkody w realizacji imprez i projektów pozalekcyjnych.
Na uczniów, którzy spotkali się z nami 24.04 na platformie Teams, czekały liczne atrakcje - filmy, gry, zabawy i quizy. Uczniowie z klas 7 i 8 przygotowali prezentacje o wybranych Kawalerach Orderu Uśmiechu, które przedstawili swoim kolegom i koleżankom z klas młodszych. Obejrzeliśmy także film poświęcony historii Orderu Uśmiechu oraz krótkie filmy na temat pierwszej pomocy, zrealizowane przez naszych ubiegłorocznych absolwentów. Niewątpliwą atrakcją był wirtualny spacer po szkole, w trakcie którego uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością i zapamiętać słowa umieszczone w różnych miejscach szkoły, aby na ich podstawie odgadnąć potem tytuł piosenki. Wychowawcy wyświetlili swoim klasom filmiki zgłoszone do konkursu "Być jak Oni". Miłym akcentem było wykonanie przez dzieci okolicznościowych kartek z życzeniami dla szkoły z okazji dnia jej imienin. Uczniowie z kl. 1-3 stworzyli także własne wersje Orderu Uśmiechu, a dzieci z grupy przedszkolnej - jako jedyne świętujące w szkole - zrobiły Ordery z papierowych talerzyków.
Poniżej prezentujemy wyniki wszystkich konkursów i quizów związanych z Dniem Patrona.
Gry i zabawy konkursowe (kl. 1-3)
I m-ce Zuzanna R., kl. 2
II m-ce Maksymilian K., kl. 3
III m-ce Aleksandra K., kl. 1
Pierwsza pomoc (kl. 1-3)
I m-ce Maksymilian K., kl. 3
II m-ce Hanna G., kl. 1
III m-ce Julia G., kl. 2
Historia Orderu Uśmiechu
I m-ce Julianna P., kl. 5
II m-ce Dominika M., kl. 4a
III m-ce Antonina Z., kl. 4b
Wirtualny spacer po szkole (nagrodzeni wyłonieni drogą losowania)
Michał J., kl. 6a
Błażej G., kl. 4b
Natalia K., kl. 7b
Pierwsza pomoc (kl. 4-6)
I m-ce Adrian S., kl. 7b
II m-ce Paweł P., kl. 6b
III m-ce Marta Z., kl. 4a
Gry i zabawy (kl. 4-6)
I m-ce Julianna P., kl. 5
II m-ce Zuzanna R., kl. 6a
III m-ce Lena K., kl. 4b
Konkurs na film pod hasłem "Być jak Oni" - filmy do obejrzenia TUTAJ.
I m-ce Krzysztof M., kl. 1
II m-ce Kinga R., kl. 7a
III m-ce Filip K., kl. 1
Wyróżnienie Wiktoria R., kl. 4a
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia wszystkich dzieł, które powstały dla uczczenia Dnia Patrona!
Prezentacje uczniów kl. 7 i 8 - kliknij TUTAJ.
Prezentacja kartek i Orderów Uśmiechu - kliknij TUTAJ.
Imieninowe gify:
2
Pomóżmy!
Tata naszego ucznia Maksia i absolwenta Bartka walczy o życie w szpitalu. Pilnie potrzebna jest dla niego duża ilość krwi. Grupa krwi nie ma znaczenia. Ważne, aby oddać krew ze wskazaniem dla Jakuba Krawczyka - pacjenta oddziału OIT 2 szpitala na Wołoskiej. W załączeniu udostępniamy również informację udostępnioną na Facebooku przez Piaseczyńskie WOPR - Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria, w szeregach której służy Bartek. Bardzo prosimy o mobilizację i pomoc!
Uczta bogów na Olimpie
Uczniowie z klasy 5 na zajęciach z języka polskiego zrealizowali projekt edukacyjny pt. „Uczta bogów na Olimpie” - ich zadaniem było przygotowanie wspólnej prezentacji multimedialnej na temat bogów greckich. Każdy uczeń wcielił się w rolę wylosowanego wcześniej boga, zaprezentował na sobie strój i atrybut boga greckiego. Do zdjęć uczniowie dołączali własnoręcznie stworzone opisy postaci mitologicznych. Powstałą w ten sposób prezentację multimedialną obejrzeli uczniowie klas czwartych. Projekt miał na celu: wprowadzenie uczniów w tradycje kultury antycznej, doskonalenie umiejętności poszukiwania informacji na dany temat, budzenie postaw kreatywnych oraz doskonalenie umiejętności pracy w zespole.
Funkcjonowanie szkoły od 26.04.2021 r.
Informujemy, że od przyszłego tygodnia, zgodnie z decyzją rządu, dzieci z klas 1-3 będą uczyły się w systemie hybrydowym. Wszelkie informacje na ten temat zostały przekazane rodzicom poprzez e-dziennik.
Dzieci z klasy 0 w dalszym ciągu uczą się stacjonarnie, a uczniowie klas 4-8 - zdalnie.
English Language Day
Z okazji Światowego Dnia Języka Angielskiego, który obchodzony jest 23 kwietnia, uczniowie klasy ósmej stworzyli wspaniałe prezentacje dotyczące krajów anglojęzycznych. Prezentacje zostały umieszczone na padlecie - kliknij TUTAJ, aby obejrzeć.
Młodsze dzieci wybrały się na wycieczkę do Stanów Zjednoczonych i Australii. Odwiedziły Biały Dom i przeszły ulicami Nowego Jorku oraz Hollywood. Wybrały się również na wycieczkę do Arizony, gdzie miały możliwość obejrzenia Wielkiego Kanionu Kolorado. W Australii zobaczyły piękne ryby i rośliny na Wielkiej Rafie Koralowej , na koniec zrelaksowały się na Bondi Beach.
2
Harmonogram Dnia Patrona
Prezentujemy harmonogramy sobotniego Dnia Patrona dla poszczególnych grup wiekowych.
Przypominamy, że tylko dzieci z grupy przedszkolnej przychodzą w tym dniu do szkoły. Pozostałych uczniów zapraszamy na platformę Teams, gdzie w formie zdalnej będą mieli możliwość wzięcia udziału we wszystkich zaplanowanych aktywnościach.
Dzień Patrona
Z powodu pandemii nie mogliśmy w tym roku świętować Dnia Patrona tak jak zwykle, czyli w szkole, w miłym towarzystwie naszych uczniów i rodziców. Ale skoro szkoła może funkcjonować zdalnie, w wirtualnej przestrzeni platformy Teams, to i Dzień Patrona możemy uczcić w ten sam sposób, prawda? Bo dla nas nie ma rzeczy niemożliwych!
Tak więc już w najbliższą sobotę 24.04 zapraszamy serdecznie na obchody Dnia Patrona pod hasłem "Dobro podaj dalej!" Szczegóły imprezy niebawem.
Krajobrazy, krajobrazy...
W ramach lekcji przyrody uczniowie klasy 4a i 4b wykonali kolaże przedstawiające jeden wybrany typ krajobrazu naturalnego lub kulturowego. Twórcze podejście do tematu na pewno pomogło uczniom lepiej
15
Szalone zasady w szkole dinozaurów
Uczniowie klasy 5 podczas zajęć z języka angielskiego na chwilę zapomnieli, że chodzą do tradycyjnej szkoły. Dzieci wyobraziły sobie, że są uczniami w szkole dinozaurów i stworzyły szalone zasady w niej obowiązujące. Przy tej okazji doskonale utrwaliły strukturę MUST i MUSTN'T oraz poszerzyły swoje słownictwo związane z dinozaurami.
6
Żonkile
Mimo że tak bardzo zmęczeni już są zdalną nauką i izolacją w domu, wciąż potrafią zaskoczyć nas swoją kreatywnością i zaangażowaniem w projekty pozalekcyjne. Kto? Nasi uczniowie! Bardzo Wam za to dziękujemy. Jesteśmy z Was dumni!
Odzew na akcję Żonkile nie zawiódł naszych oczekiwań. Każdy Wasz żonkil to mały kamyczek pamięci, który symbolicznie składamy dziś pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie dla oddania hołdu bohaterskim powstańcom z 1943 roku.
#ŁączyNasPamieć #AkcjaŻonkile
94
Połączeni pamięcią...
W poniedziałek 19.04 przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dla upamiętnienia tego zrywu Muzeum POLIN jak co roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE, w którą włączają się szkoły, biblioteki i instytucje kultury w całej Polsce, w tym także nasza szkoła.
Akcja promowana jest przez znanych i lubianych twórców literatury, aktorów i piosenkarzy. Tegoroczni ambasadorowie akcji to Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.
Ze zdjęć papierowych żonkili, które nasi uczniowie wykonali samodzielnie, pod kierunkiem nauczyciela plastyki lub z pomocą wychowawców stworzymy kolaż w kształcie serca, jak kiedyś dla Niepodległej. To będzie nasz symboliczny gest pamięci o tych, którzy w 1943 roku warszawskim getcie walczyli o swoją godność. Ich los powinien nam nieustannie przypominać, jak wielką tragedią w dziejach ludzkości były II wojna światowa i Holocaust.
#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile
Wiosna na głowie i w ogródku
Przed Wielkanocą samorząd uczniowski naszej szkoły ogłosił dwa konkursy: konkurs na wiosenne nakrycie głowy dla klas 0-3 i konkurs na wiosenny mini ogródek dla klas 4-8.
Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs, zachwyciły jurorów, więc wybór trzech najlepszych okazał się nie lada wyzwaniem. W końcu jednak się udało. Oto wyniki:
I miejsce w konkursie "Wiosenne nakrycie głowy" - Maja J. z kl. 3
II miejsce (ex aequo) - Krzysztof J. i Miłosz P. z kl. 1
III miejsce - Karol Z. z kl. 1
Wyróżnieni: Blanka D., Hanna G., Aleksandra K., Filip Sz., Magdalena D., Maria R., Agnieszka Dz., Zuzanna S. (wszyscy z klasy 1) oraz Zuzanna R. z kl. 2
I miejsce w konkursie "Wiosenny mini ogródek" - Magdalena K. z kl. 6a
II miejsce - Zuzanna R. z kl. 6a
III miejsce (ex aequo) - Wiktoria D. i Apolonia D. z kl. 6a
Wyróżnieni: Weronika G. i Joanna M. z kl. 7b, Franciszek P. z kl. 5, Gabriela M. z kl. 4b, Wiktoria R. z kl. 4a i Wiktor Zieliński z kl. 6a
Wszystkim uczestnikom obu konkursów dziękujemy za udział, zaangażowanie i kreatywność, a laureatom serdecznie gratulujemy! Doceniamy również wsparcie Rodziców, bez którego wykonanie tak imponujących prac na pewno byłoby dla dzieci dużo trudniejsze.
17
Być jak nasi patroni? To możliwe!
Z okazji zbliżającego się Dnia Patrona zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie pod hasłem "Być jak Oni". Szczegóły na plakacie i u pani pedagog, Małgorzaty Klimkowicz.
Ten konkurs to świetna okazja, by przypomnieć sobie sylwetki Kawalerów Orderu Uśmiechu, którzy mogą być dla każdego z nas inspiracją do czynienia dobra i przywracania uśmiechu innym.
Smaczne i zdrowe piramidy
Uczniowie klasy 4b w ramach lekcji przyrody przygotowali piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, korzystając z produktów i przedmiotów dostępnych w domu.
Projekt ten pokazuje, że w trakcie edukacji zdalnej cały dom staje się edukacyjnym poligonem, a pomoce dydaktyczne można znaleźć np. w lodówce. Nie od dziś też wiadomo, że wiedza zdobyta poprzez bezpośrednie doświadczenie, w które zaangażowane są wszystkie zmysły, jest dużo trwalsza od wiedzy zdobytej za pośrednictwem książek. Tworząc piramidy, dzieci nie tylko utrwaliły podstawy zdrowego stylu życia, ale musiały się również wykazać kompetencjami z zakresu sztuki - właściwą kompozycją elementów, estetyką wykonania, umiejętnością kadrowania podczas robienia fotografii. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że udział w tym projekcie realnie zachęci dzieci do zdrowego stylu życia i odżywiania.
8
Archiwum Aktualności