Klasa 2 w ramach zajęć ,,Jem to, co zdrowe" wykonała owocowe szaszłyki ze swoich ulubionych owoców. Dzieci przyniosły jabłka, gruszki, śliwki, winogrona - przepyszne dary z sadu i ogrodu. Nie zabrakło również owoców egzotycznych, takich jak melon, banan, pomarańcza, mandarynka czy kiwi. Własnoręcznie przygotowane szaszłyki sprawiły drugoklasistom mnóstwo radości i satysfakcji. Była to również okazja do porównania wyglądu i smaku wybranych owoców oraz porozmawiania na temat roli warzyw i owoców w codziennej diecie.
Aktualności
Smakowita lekcja w klasie drugiej
11
Ślubowanie klasy pierwszej
W dniu 13.10.2021 r. odbyła się uroczystość ŚLUBOWANIA klasy pierwszej. Część oficjalną - pasowanie przez Panią Dyrektor Iwonę Wadas każdego pierwszoklasisty na ucznia Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku - poprzedziła część artystyczna, wsparta przez uczniów klasy 7A, w trakcie której pierwszaki musiały zmierzyć się z różnymi zadaniami, potwierdzającymi ich gotowość do złożenia ślubowania. Dzieci wypiły również sok z cytryny, który wypić musi każdy nowo mianowany Kawaler Orderu Uśmiechu.
Na pamiątkę uroczystości dzieci zasadziły na terenie zielonym przy szkole drzewko - brzozę. Niech rośnie szczęśliwie razem z naszymi pierwszakami!
Fotografie z uroczystości - p. Piotr Rytko (dziękujemy!)
23
Grosz do grosza na ciepły posiłek
W ramach akcji „Grosz do Grosza” w szkołach na terenie całego kraju wspierani przez nauczycieli-opiekunów uczniowie przeprowadzają zbiórki pieniędzy na sfinansowanie obiadów dla dzieci pochodzących z ubogich rodzin.
Szkolny Klub Wolontariatu gorąco zachęca wszystkich uczniów naszej szkoły do aktywnego udziału w tej akcji. Szczegóły na plakacie!
Zbiórka zniczy dla DPS w Górze Kalwarii
Dom pomocy Społecznej w Górze Kalwarii organizuje zbiórkę zniczy, które zapłoną na grobach zmarłych mieszkańców w dniu 1 listopada. Nasza szkoła pragnie dołączyć do tej akcji, aby zniczy nie zabrakło. Niech na wszystkich grobach zapłoną światełka pamięci.
Dzień Edukacji Narodowej
Przysłowie niemieckie powiada, że ci, którzy zgubią się w drodze do szkoły, nigdy nie znajdą drogi przez życie. Amerykański historyk Daniel J. Boorstin przekonuje zaś, że szkoła uczy cię tego, o czym nawet nie wiedziałeś, że nie wiesz.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy wszystkim naszym uczniom, rodzicom i nauczycielom najserdeczniejsze życzenia. Uczniom życzymy nieustannej ciekawości świata, odwagi w stawianiu pytań i kreatywności w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, a także satysfakcji ze zdobytych ocen i każdego, nawet najdrobniejszego sukcesu. Rodzicom życzymy wytrwałości w towarzyszeniu dzieciom w ich edukacyjnej przygodzie i umiejętności wspierania ich zawsze, gdy tego potrzebują. Nauczycielom zaś - edukacyjnych olśnień, niewyczerpanych pomysłów i radości z bycia przewodnikiem na trudnej drodze nasych uczniów ku dorosłości.
Edukacja to nasza wspólna sprawa, a Dzień Edukacji Narodowej to nasze wspólne święto!
Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego
W poniedziałek 11 października br. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania, podczas której kandydaci przygotowali plakaty wyborcze ze swoimi pomysłami do realizacji w razie wygranych wyborów.
Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas IV-VIII. W tajnym głosowaniu wzięło udział 108 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Wszystkie oddane głosy były ważne. Komisja wyborcza w składzie: p. Natalia Groman (koordynator), p. Wioleta Wolska, Helena P. i Zuzanna R. z kl. 7A czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczenia głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.
Miło nam poinformować, że przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Joanna M. z kl. 8B (59 głosów), jej zastępczynią zaś Sara Z. z kl. 4 (14 głosów)
Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy im wielu pomysłów i zapału do pracy w ciągu całego roku szkolnego.
Zwierzaki - cudaki
Prezentujemy prace uczniów klasy 1, 2 i 3 wykonane w ramach konkursu przyrodniczego organizowanego przez Chojnowski Park Krajobrazowy. Są to modele zwierząt zamieszkujących tenże park. Gratulujemy kreatywności!
17
Kilka słów o empatii
2 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Empatii. Empatia to bardzo ważna umiejętność. Polega na zdolności do odczuwania stanów emocjonalnych innych osób, czyli współodczuwania. Zdolność do empatii przejawia się np. w przeżywaniu uczucia smutku lub przykrości, kiedy przyglądamy się cierpieniu innej osoby. Dzięki empatii lepiej współpracujemy w grupie, konstruktywnie znosimy porażki i odmowy, doświadczamy bliskości i wspólnoty, zrozumienia i radości. Po prostu, mamy pozytywne relacje z bliskimi.
Dzień Empatii połączyliśmy w naszej szkole z Dniem Piżamy. O tym jak ważna jest empatia w naszym życiu wolontariusze z klas starszych przekonywali uczniów klas 0-3, w krótkiej pogadance, czytając bajkę terapeutyczną o dżdżownicy Helenie oraz wręczając empatyczne wizytówki. A w czasie przerw śródlekcyjnych wszyscy uczniowie mogli podzielić się dobrym słowem lub uśmiechem korzystając z przygotowanych przez wolontariuszy plakatów.
Dzień Piżamy
4 października w ramach solidarności z dziećmi chorymi onkologicznie odbył się w naszej szkole Dzień Piżamy. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia był bieg w piżamach z podziałem na grupy wiekowe. Uczniowie klasy 2 zaś odwiedzili wszystkie klasy z puszką, do której zebrali łącznie 1113 zł na rzecz fundacji "Gdy liczy się czas".
42
Las w słoiku
Czy można posadzić las w szkole? Okazuje się, że tak.
W ramach ogólnopolskiego projektu „Z ekologią na Ty” uczniowie klasy 3 stworzyli prace "Las w słoiku". I cały proces "sadzenia" lasu dostarczył uczniom wiele radości oraz wiedzy przyrodniczej. Brawo!
2
Dzień Chłopca w klasie drugiej
30 września obchodziliśmy Dzień Chłopca. Z tej okazji każda klasa w naszej szkole przygotowała małą uroczystość, poczęstunek i upominki dla chłopców.
W klasie 2 dziewczynki obdarowały swoich kolegów drewnianym jojo i słodkościami. To był bardzo miły dzień!
Euroweek 2021
W dniach 19-23.09 br. 43 uczniów naszej szkoły z klas 5b, 6, 7a, 7b, 8a i 8b uczestniczyło w zajęciach Szkoły Liderów EuroWeek, które odbywały się w Różance koło Międzylesia na Dolnym Śląsku. Wspólnie z naszymi uczniami udział w zajęciach brała młodzież ze szkoły w Gdańsku i Stanisławowie Pierwszym.
Zajęcia odbywały się w języku angielskim i były prowadzone przez troje wolontariuszy - Nicolasa z Polinezji Francuskiej, Ximenę z Panamy i Johna z Zanzibaru, którzy w ciekawy sposób przybliżyli nam swoje, jakże egzotyczne dla nas, ojczyzny. Uczniowie bardzo często pracowali w grupach międzyszkolnych, przygotowując m.in. projekt własnej planety, prezentacje o krajach wolontariuszy, pokazy tańców czy scenki rodzajowe ze znanych filmów.
Mimo że aura podczas naszego wyjazdu nie była zbyt łaskawa, udało nam się zrobić kilka wycieczek po okolicy, m. in. do uzdrowiska Długopole Zdrój.
Wróciliśmy pełni wrażeń i pozytywnych emocji, bardziej zintegrowani, bardziej ośmieleni w posługiwaniu się językiem angielskim i z niedosytem, że tak krótko. Dlatego koniecznie musimy wziąć udział w EuroWeek za rok!
Więcej zdjęć z pobytu na EuroWeek dostępnych na facebookowym profilu szkoły.
2
Dzień Piżamy w naszej szkole
W imieniu Szkolnego Klubu Wolontariatu zapraszamy wszystkich naszych uczniów do aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji "Dzień Piżamy - Obudź w sobie Anioła".
Wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych dzieci i młodzieży. Z tej okazji poniedziałek 4 września będzie w naszej szkole Dniem Piżamy.
Inicjatorem akcji jest lublińska fundacja "Gdy liczy się czas", założona przez rodziców dzieci doświadczonych chorobą nowotworową. A dlaczego właśnie piżama? Bo to standardowe ubranie chorych dzieci.
Zachęcamy wszystkich uczniów, by 4 września przyszli do szkoły w piżamach (lub przebrali się w nie w szkole), aby w ten sposób wyrazić solidarność z dziećmi dotkniętymi chorobą nowotworową.
W tym dniu planujemy także zbiórkę pieniędzy na rzecz fundacji "Gdy liczy się czas".
https://gdyliczysieczas.com/
Mali ekolodzy w akcji
W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Z ekologią na ty" klasa 2 zmierzyła się z pierwszym zadaniem.
Podczas zajęć artystycznych uczniowie przygotowali plakaty dotyczące ochrony środowiska. Gotowe prace przykleili do papierowych torebek, tworząc w ten sposób Kodeks Młodego Ekologa. Z torebkami, pod opieką wychowawcy, uczniowie wybrali się na spacer po okolicy, aby promować wśród mieszkańców Czerska korzystanie z ekotoreb podczas codziennych zakupów i zachęcać do podejmowania innych pozytywnych dla środowiska działań.
Po powrocie do szkoły torebki z Kodeksem Młodego Ekologa zawisły na szkolnym korytarzu.
1
Światowy Dzień Orderu Uśmiechu
21 września obchodziliśmy Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. Uczniowie klas młodszych w ramach zajęć plastycznych malowali i wyklejali logo naszej szkoły z Orderem Uśmiechu.
7
Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki!
Przypominamy, że nasza szkoła kontynuuje współpracę z firmą ECO SYSTEM. W związku z tym kolejny rok bierzemy udział w Ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.
Celem akcji jest wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych.
Beneficjentem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.
W naszej placówce umieszczono pojemniki na zużyte tusze (nie tonery) do atramentowych drukarek komputerowych, do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Organizator w imieniu dzieci przekazuje do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.
Uwaga!
• Pojemniki na zużyte tusze znajdują się przy sekretariacie oraz w gabinecie pedagoga/psychologa.
• Jak sprawdzić czy kaseta po tuszu z naszej drukarki jest właściwa? Jeśli zmieści się do otworu w pudełku- jest ok. Jeśli nie, należy zabrać ją do domu.
Poniżej zamieszczamy link do strony akcji:
https://tuszdopaki.pl/
Dzień Kropki
15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day). To święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z Dnia Kropki w naszej szkole.
18
Konkursy przedmiotowe "Mazowieckie Talenty"
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminem oraz programami merytorycznymi tegorocznych konkursów przedmiotowych dla uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych z terenu województwa mazowieckiego.
Szczególną uwagę należy poświęcić programom merytorycznym, w których zawarty został zakres wiedzy i umiejętności oraz literatura, niezbędne, by przystąpić do udziału w konkursach. W zakładce "Bank zadań konkursowych" można zapoznać się z arkuszami konkursowymi z lat ubiegłych.
Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie Państwo pod tym linkiem:
Konkursy przedmiotowe MAZOWIECKIE TALENTY 2021/2022
(Fot. ze strony Organizatora konkursów)
Zebrania - nr 1 - terminy pierwszego zebrania z rodzicami
Poniedziałek 13.09. godz. 17.30
Klasa 0 Agata Wiśnik
Sala gimnastyczna
(wejście od placu zabaw, z tyłu sali)
Klasa 1 Dorota Buczek, Wioleta Wolska
Sala ze świetlikiem (wejście główne)
Klasa 2 Urszula Wiśniewska
Sala 0
(wejście główne)
Klasa 3 Beata Zduńczyk
Sala 23 (wejście główne)
Wtorek 14.09. godz. 17.30
Klasa IV Iwona Sabała, Wioleta Wolska
Sala gimnastyczna
(wejście od placu zabaw, z tyłu sali)
Klasa Va Renata Kołacz, Klaudia Stelmasiak
Sala 23 (wejście główne)
Klasa Vb Monika Smorągiewicz
Sala 0 (wejście od dużego parkingu)
Klasa VI Emilian Hanc, Iwona Sabała
Sala ze świetlikiem (wejście główne)
Środa 15.09. godz. 17.30
Klasa 7a
Dagmara Oleksy - Gołąbek
Zastępstwo - Natalia Groman
Stara sala medialna
(wejście od placu zabaw)
Klasa 7b Joanna Wdowiak Małgorzata Klimkowicz
Sala 23
(wejście od placu zabaw)
Klasa 8a Karolina Klech, Elżbieta Boros
Sala 0
(wejście od dużego parkingu)
Klasa 8b Kamila Hodyl
Sala ze świetlikiem
(wejście główne)
Zebranie Rady Rodziców odbędzie się w sali gimnastycznej w środę 15.09. o godzinie 18.30.
-
Rodzice przychodzą na zebrania zdrowi, bez objawów chorobowych, obowiązuje maseczka i dezynfekcja rąk, jeden rodzic przychodzi do jednego ucznia.
-
Jak uzyskać stypendium socjalne lub zasiłek szkolny
Uwaga, Rodzice!
Pomoc materialna uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Góra Kalwaria przysługuje w formie stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego.
Przypominamy, że w dniach 1-15 września w OPS w Górze Kalwarii można składać wnioski wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodów netto o przyznanie stypendium socjalnego dla uczniów.
Stypendium przysługuje uczniom z kl. 1-8 znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów w rodzinie (miesięczny dochód na 1 osobę nie przekracza kwoty 528 zł).
Zasiłek szkolny przysługuje uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Wniosek o przyznanie tego świadczenia składa się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
W celu otrzymania niezbędnych informacji należy zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, ul. Pileckiego 10.
Archiwum Aktualności