Uczniowie klasy szóstej w ramach projektu czytelniczego wykonali projekt związany z książką pt. "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J. R. R. Tolkiena. Finałem projektu były artykuły napisane przez uczniów.
Artykuł 1
„Kto od przygód stroni, ten od zimna się uchroni…”
czyli jak to ludy Śródziemia odwiedziły klasę VI

W klasie VI w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowano projekt edukacyjny pt. „Wyprawa do Śródziemia – odnajdujemy mieszkańców fantastycznej krainy”. Polegał on na przeczytaniu książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem” i zaprezentowaniu przez uczniów poszczególnych ludów Śródziemia.
Jak to jest palić fajkę na polskim?
Hobbici bardzo cenią… A w ogóle kto to Hobbici? Plemię niziołków zamieszkujące podziemne nory. Są niżsi od krasnoludów, lecz wyżsi od liliputów. Uwielbiają palić ziółka oraz nienawidzą bałaganu. Nasz Hobbit (w tej roli Gosia B.) miał owłosione palce u nóg, duży (wypchany) brzuszek, kędzierzawą perukę i świetną pelerynkę. Nie posiadał jednak tak twardego podbicia stopy jak prawdziwi Hobbici, ponieważ nosił kapcie.
Puk, puk!
Kto tam?
- TUK
Jeden z Hobbitów, tzw. Bilbo Baggins z rodziny Tuków – rodziny Hobbitów-podróżników, jednak nie poczuł chęci do podróży jak jego dziadek. Kiedy znany i szanowany czarodziej Gandalf zaproponował mu wyprawę, a gdy ten odmówił, zmusił go, wtedy obudziła się w Hobbicie chęć do podróży. Po pewnym czasie, który mu się nie bardzo podobał, polubił wyprawy i swój narzucony zawód włamywacza. Po powrocie do domu nawet za nim zatęsknił. Innymi słowy – tak się wkręcił, że aż się wykręcił.
Ala, Gosia B., Kasia, Gosia P.
Artykuł 2
Skazani na projekt!!!
Siedzimy sobie w ławkach, a tu nagle ŁUP! Przychodzi pani od polskiego i każe nam robić jakiś durny projekt o karłowatych grubaskach, a teraz jeszcze co?! Musimy pisać o tym ARTYKUŁ!!!
„Miła” niespodzianka
Siedzimy sobie w ławkach, a tu nagle przychodzi pani Karolina Klech i mówi, że robimy… projekt. Co?! Znowu projekt?! Jeszcze jeden projekt?! Świetny pomysł! Mamy już projekt z przyrody, z angielskiego, sprawdzian z matmy, a teraz jeszcze to. Super.
Wrzeszczeć na cały głos
Nie ma to, jak drzeć się na całą szkołę. Dostaliśmy karty pracy. Patrzymy. Zadanie nr 1: Wymyślcie okrzyk, będący waszym hasłem. Siedzimy, myślimy i myślimy, i wymyśliłyśmy. Darłyśmy się:
„Klejnoty, naszyjniki i złota stos,
W nich będzie zapisany cały nasz los!!!”
Przemiana w brodatego grubaska
Jakby tego było mało, mamy się przebrać. Zadanie nr 2: Przedstawcie wygląd zewnętrzny i sposób zachowania przedstawiciela waszego ludu. Trzeba było wylosować krasnoluda (co w naszej grupie było problemem). Na następny dzień przyniosłyśmy strój karła, którym obdarzyłyśmy Justynę. Dałyśmy jej hełm, brodę, gruby brzuch (który opadał), za duży płaszcz, czarne kozaki i bojowy topór. Wyglądała jak typowy krasnolud.
Hej ho, hej ho, do pracy by się szło… Zwyczaje i tradycje krasnoludów
Krasnoludy to lud, który mężnie wojuje. Dzielne i mocne, niewrażliwe na zimno i ogień. Niezłomne i wytrwałe. Na wyprawy zabierają topory bojowe, hełmy, mapy i pieniądze (dobranie ekwipunku to zadanie nr 3). Krasnoludy mieszkają w górach (za pomocą gestykulacji i rekwizytów trzeba było pokazać to miejsce – zadanie nr 4). Po przedstawieniu ludu zaśpiewałyśmy pieśń „Ponad gór omglony szczyt” (zadanie nr 5).
Bitwa z orkami
Podczas prezentacji napadli na nas orkowie. Stoczyłyśmy z nimi zwycięski bój.
Zakończenie projektu
Okazało się, że ten projekt wcale nie był taki durny, jak nam się z początku wydawało. Minęły dwa miesiące od jego zakończenia, a my pamiętamy tyle z „Wyprawy do Śródziemia”, że napisałyśmy świetny artykuł. Nie ma to, jak szczęśliwie zacząć Nowy Rok…

Justi, Gosia W., Marta, Ela, Wiktoria T.
Artykuł 3
Mieszkańcy Mrocznej Puszczy

W naszej klasie odbył się projekt edukacyjny „Ludy Śródziemia – odnajdujemy mieszkańców fantastycznej krainy”. Wcieliłyśmy się w role elfów. Opiszemy Wam wszystko w artykule.
Okrzyk ludu elfów
Pierwszym zadaniem, które mieliśmy wykonać, było ułożenie okrzyku, będącego hasłem elfów. Długo nad tym myślałyśmy, aż w końcu wpadłyśmy na pomysł:
„Bierzcie w ręce łuki i strzały,
Za naszą puszczę radę damy! ”
Złotowłosy mieszkaniec Mrocznej Puszczy
Kolejnym elementem projektu było przedstawienie ekwipunku, który elfy zwykle zabierają na wyprawy. W naszym znajdowały się: płaszcz, łuk ze strzałami, prowiant i kompas. Następnie pokazałyśmy kolegom z klasy ubiór elfa. Oprócz ekwipunku Maja (ponieważ to ona się przebrała) miała na sobie pelerynę, którą wykonałyśmy z różnych przedmiotów. Pokazałyśmy również miejsce, w którym mieszkają elfy, czyli Mroczną Puszczę.
Maja F., Patrycja R-H., Wiktoria J.
Artykuł 4
Projekt z „Hobbita”

Hymn
Byliśmy jednym z ludów Śródziemia – orkami. Najpierw wymyśliliśmy nasz hymn, który nosił tytuł „Marsz Gobliny”, znaleźliśmy go w książce Tolkiena.
Okrzyk
Okrzyk, będący naszym hasłem, też znaleźliśmy w lekturze, ale wykorzystaliśmy go tylko w małej części… Ostatecznie brzmiał: „Orki z Majorki”.
Ekwipunek
Następnie w materiałach od pani od polskiego znaleźliśmy informacje o tym, że orkowie na wojnę zabierali stalowe zbroje i kolczugi, hełmy z żelaza i skóry. Uzbrojeni byli w zakrzywione szable, strzały i zatrute strzały.
Tworzenie stroju
Kiedy już dobraliśmy ekwipunek, wybraliśmy Wiktora na naszego „aktora”. Wykonaliśmy pełny strój orków z papieru, tektury, foli aluminiowej i taśmy.
Prezentacja
Gdy byliśmy gotowi, zaprezentowaliśmy Wiktora jako orka. Podaliśmy wszystkie informacje, a także zrobiliśmy małe „przedstawienie”.
Kacper, Maks, Wiktor, Oskar, Krystian i Aleks
Artykuł 5
Wyprawa do Śródziemia – odnajdujemy mieszkańców fantastycznej krainy
Czy projekt edukacyjny był ciekawy? Większość uczniów z klasy szóstej oceniła go pozytywnie, a nauczycielka powiedziała, że wszystkie grupy się spisały.
Zaskakujące okrzyki i piosenki rodu ludzi
Okrzyk plemienia ludzi brzmiał: „Może nie mamy elfów mocy, ale jesteśmy królami nocy”. Pieśni były wzniosłe i piękne. Śpiewano je na biesiadach.
Ród ludzi, w których płynęła krew króli
Ludzie byli śmiertelni, słabi, folgujący swoim zachciankom i dbający tylko o własne interesy. Jednak zdarzały się wśród nich jednostki dzielne i honorowe. Ród ludzi był podzielony na miasta, wsie i krainy, w których rządził król (oczywiście w koronie).
Jak wyglądają, jaki ekwipunek zabierają na wyprawy?
Choć zabrzmi to nieco dziwnie , wcieliliśmy się w ród ludzi i przedstawiliśmy ich ekwipunek: tarcza, miecz, jedzenie i pieniądze (zapakowane do podróżnego worka). Ludzie wyglądają najzwyczajniej ze wszystkich ludów Śródziemia. Mają jasną karnację, długie lub krótkie włosy. Bywa, że noszą brody (Zuzia specjalnie ją „zapuściła”). Są wysocy.
Zuzia, Marysia, Asia, Gosia S.