- PLAN LEKCJI
- List od wychowawczyni - 7
- WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
- ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE
- Napisał to Wasz kolega
- Biologia kl. Va
- Biologia kl. Vb
- Biologia kl. VIa
- Biologia kl. VIb
- Biologia kl. VII
- Geografia kl. Va
- Geografia kl. Vb
- Geografia kl. VIa
- Geografia kl. VIb
- Geografia kl. VII
- Klasa 8
- Album fotograficzny
- WDŻ kl IV
- WDŻ kl V
- WDŻ kl VI
Biologia kl. VII
PONIEDZIAŁEK 6.04.2020
TEMAT: Budowa i funkcje układu krwionośnego
Układ krwionośny- cała sieć
Najważniejsze (choć nie wszystkie) informacje:
Funkcjonowanie komórek wymaga stałego dopływu składników odżywczych i tlen ze środowiska oraz usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Są one transportowane przez układ krążenia, zbudowany z dwóch połączonych ze sobą układów: krwionośnego i limfatycznego.
Rola układu krwionośnego:
-dostarcza wszystkim komórkom tlen pobrany z pęcherzyków płucnych, substancje odżywcze pobrane z jelit oraz wodę;
-odprowadza do narządów wydalniczych dwutlenek węgla oraz szkodliwe produkty przemiany materii;
-rozprowadza substancje wytwarzane w organizmie;
-bierze udział w zjawiskach obronnych i odpornościowych ustroju;
-ma zdolnośc krzepnięcia, co stanowi zabezpieczenie przed utratą krwi w razie uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Układ krwionośny zbudowany jest z serca oraz naczyń krwionośnych. Tętnice odprowadzają krew z serca do tkanek, natomiast żyły zbierają krew z tkanek i odprowadzają je do serca. Znajdujące się pomiędzy tętnicami, a żyłami naczynia włosowate (włośniczki) stanowią jedyne miejsc w organizmie, w którymzachodzi wymiana substancji między krwią a płynem tkankowym, otaczającym wszyskie komórki ciała.
Ściany tętnic i żył zbudowane są z trzech warstw:
-zewnętrznej: utworzonej z tkanki łącznej włóknistej;
-środkowej: zbudowanej z mięśni gładkich i tkanki łącznej sprężystej;
-wewnętrznej: składającej się z płaskich komórek śródbłonka.
1) Tętnice:
W nich krew płynie pod znacznie większym ciśnieniem niż w żyłach, dlatego ściany tętnic są grubsze i elastyczniejsze.
Dzięki elementom sprężystym i mięśniowym tętnice utrzymują swe ściany w stanie napięcia, mogą się aktywnie kurczyć i rozkurczać, zapewniając jednolity, ciągły przepływ krwi.
2) Żyły:
Ściany żył ą znacznie cieńsze od tętnic, aczkolwiek zbudowane z tych samych warstw.
Żyły mają na całej długości zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi. Dzięki nim krew może płynąć tylko w jednym kierunku-do serca.
3) Naczynia włosowate:
Są zbudowane z jednej tylko warstwy bardzo delikatnych komórek śródbłonka. Ściany naczyń włosowatych są cieńkie, dzięki czemu między znajdującą się w nich krwią a płynem tkankowym może zachodzić ciągła wymiana substancji.
W niektórych narządach, np. nerkach (w kłębuszkach nerkowych) sieć naczyń włosowatych powstaje wyłącznie z rozgałęzień tętnicy. Układ taki nazywany jest SIECIĄ DZIWNĄ i płni nieco odmienne funkcje. Nie uczestniczy w wymianie gazów oddechowych i substancji odżywczych, ale zapewnia utrzymanie wysokiego ciśnienia oraz szybkiego tempa przepływu krwi i wytworzenia moczu pierwotnego. Inny nietypowy układ naczyń krwionośnych (będący także siebią dziwną) to tzw. UKŁAD WROTNY, w którym krew przepływa między dwiema sieciami naczyń krwionśnyh zespolonych żyłą wrotną. Wustępuje on w narządach jamy brzusznej, np. w jelitach i w wątrobie. Dzięki takiemu połączeniu bogata w składnkiki pokarmowe krew z jelita dostaje się bezpośrednio do wątroby , która pełni funkcję magazynującą substancji niesionych z przewodu pokarmowego. W ten sposób krew opuszczająca wątrobę jest oczyszczona i zawiera ilość substancji odżywczych odpowiadającą bieżącym potrzebom organizmu.ZADANIE DLA WAS
Wykonajcie zadania do tego tematu z podręcznika i prześlijcie do mnie foto.
CZWARTEK 2.04.2020
TEMAT: Krew i jej funkcje
Dzisiejsza lekcja będzie analogowa;) Zapoznajcie się z tematem w podręczniku i rozwiążcie zadania do tematu.
Spotykamy się na kilka minut on-line
PONIEDZIAŁEK 30.03.2020
TEMAT: Podsumowanie wiadomości o układzie wydalniczym.
Na tej lekcji rozwiązujemy test przesłany wam w zadaniach na TEAMS, jeżeli ktoś ma problem z odczytaniem, proszę o informację, wyślę w mailu.
Wszystkie przygotowane przeze mnie lekcje zamieszczam na platformie office, w bibliotece zawartości. Jeżeli ktokolwiek ma problem z odnalezieniem lub odczytaniem tych treści, proszę o kontakt. Pomogę w ich odnalezieniu lub prześlę bezpośrednio do osoby zainteresowanej.
Pamiętajcie, że oprócz obecności na lekcji on-line, świadectwem waszego uczestnictwa w życiu szkolnym są wykonane i odesłane zadania. Natej podstawie stawiam wam w dzienniku nz (nauczanie zdalne). Jeżeli będzie lekcja, na której nie zadam żadnego zadania do wykonania, to po zapoznaniu się z lekcją, proszę przesłać mi informację: "Zapoznałem/łam się z tematem", taka deklaracja mi wystarczy.
Życzę owocnej nauki i pozdrawiam
PONIEDZIAŁEK 23.03.2020
STOP WYPALANIU TRAW!!!
Niestety, zauważyłam ze smutkiem, że pomimo corocznych akcji informacyjnych, znowu można zaobserwować wypalanie traw. Wielokrotnie mówiliśmy o szkodliwości takich działań. Są one bardzo niszczycielskie wobec przyrody, ale również niebezpieczne dla ludzi (co roku w takich pożarach ginie kilka osób) dlatego zareagujmy.
Każdy chętny niech przygotuje plakat informujący o szkodliwości takich działań, wymyślcie hasło, zróbcie rysunek. Na znak protestu przyczepmy ten plakat do ogrodzenia naszego domu tak, żeby był widoczny z drogi. Jeżeli mieszkacie w bloku, można przyczepić na drzwi lub poprosić rodzica o przyczepienie do tablicy ogłoszeń. Jeżeli chcecie przedłużyć żywotność swojego plakatu, możecie go okleić bezbarwną taśmą klejącą. Format A3 lub większy, technika wykonania dowolna.
Swoje zdjęcie przy wiszącym plakacie prześlijcie na mój e-mail: anna.malek-tobiasz@wp.pl lub na mojego messengera, na pewno docenię wasze zaangażowanie
Pamiętajcie, Wasz głos też się liczy!!!
Zapraszam do obejrzenia filmiku o układzie wydalniczym: https://www.youtube.com/watch?v=DnqhQgHrzQg (5 minut)
oraz utrwalenia wiadomości o układzie oddechowym: https://www.youtube.com/watch?v=5gSMcmzQYys (3,5 minuty)