Fizyka - klasa 7
UWAGA - PRACUJEMY TYLKO NA PLATFORMIE MS TEAMS!!!
zgodnie z nowym planem lekcji zapraszam na spotkania poprzez MS TEAMS:
WTOREK 8:00-8:30
ŚRODA 13:10-13:30
W czasie trwania lekcji jestem dla Was dostępna na chacie. Wszelkie materiały do zajęć znajdziecie w aplikacji MSTEAMS w sekcji PLIKI-MATERIAŁY Z ZAJĘĆ
ZAGADNIENIA NA TYDZIEŃ 30.04-03.04
ZADANIA OBOWIĄZKOWE
OBECNOŚĆ NA ZAJĘCIACH - obecność można uzyskać poprzez:
1. zalogowanie się na videokonferencję poprzez TEAMS w dn. 07.04 o godzinie 8:00, link z zaproszeniem znajdziecie w aplikacji TEAMS
LUB
2. Jeżeli nie będziecie mogli uczestniczyć konferencji, wysłanie maila przez edziennik informującego o zapoznaniu się z poniższym materiałem, najpóźniej do dnia 8.04 do godziny 9:00
WITAM SERDECZNIE!
Na poprzednich zajęciach pokazałam Wam jak wygląda notatka (bez kilku wyrazów), która powinna się znaleźć w zeszycie przedmiotowym po zapoznaniu się z tematem. Na dzisiejszej lekcji zrobimy krok w przód, tym razem zamiast notatki postawię Wam pytania, na które odpowiedzi muszą się znaleźć w notatce. W punktach przygotujcie notatkę oraz wyślijcie jej zdjęcie poprzez edziennik (załączając zdjęcia przez dysk OneDrive lub poprzez link do zdjęcia umieszczonego na wybranym przez was serwerze np. Dysk Google).
Ponieważ dochodzi do mnie wiele zapytań o inne formy pracy niż notatki proponuję dla osób, które wolą inną formę zapoznania się z tematem nagranie krótkiego filmiku, w którym przeprowadzacie następujące doświadczenie: Przygotuj dwie kartki papieru jednakowej wielkości, wypuść je z ręki w tej samej chwili i z tej samej wysokości. A następnie zgnieć jedną kartkę i uformuj z niej kulę oraz powtórz doświadczenie. Omówcie krótko wynik doświadczenia. Jeśli wybierzecie tą formę proszę o wysłanie przez edziennik wyłącznie linka do Waszego doświadczenia zamieszczonego na dowolnym serwisie lub serwerze.
Pamiętajcie, że zdjęcia muszą być czytelne, to Wy odpowiadacie za ich jakość! Praca będzie podlegała ocenie (niezależnie od wybranej przez Was formy), Termin odesłania: do 8.04 (środa do końca dnia). PILNUJCIE TERMINU!
TEMAT: Swobodne spadanie ciał.
Pracujemy z podręcznikiem, treści znajdujące się na stronach od 187 do 188.
TERMIN WYKONANIA: DO 8.04 wysłać poprzez edziennik (załączając zdjęcia przez dysk OneDrive lub poprzez link do zdjęcia umieszczonego na wybranym przez was serwerze np. Dysk Google)
TYTUŁEM WSTĘPU:
Wiecie już, kiedy ruch jest jednostajny, a kiedy zmienny i jak zmienić rodzaj ruchu. Poznaliście treść zasad dynamiki Newtona i potraficie wyjaśnić, dlaczego dany ruch jest taki, a nie inny. Dziś dowiecie się w jaki sposób ciała spadają i co wpływa na ich ruch. Poznacie definicję spadania swobodnego.
NOTATKA:
Pytania, na które powinna odpowiadać Wasza notatka:
- Co nazywamy swobodnym spadkiem?
- Czym jest przyspieszenie ziemskie, jaka jest jego wartość na terenie Polski?
- Jakie wielkości opisują swobodny spadek ciała?
- Jaka jest korelacja między masą ciała a czasem jego swobodnego spadania?
- Rozwiąż zadanie numer 5 ze strony 189 (podręcznik).
Jeśli znalezienie odpowiedzi na pytania sprawi Wam trudność proszę zapoznajcie się z materiałami pochodzącymi z podręcznika Nowa Era, zamieściłam je w aplikacji MSTEAMS, Zespoły, Fizyka (2013.7A) zakładka PLIKI, w folderze: Materiały do zajęć zdalnych Swobodne spadanie ciał Nowa Era.
W ramach przypomnienia: niedawno w edzienniku została dołączona opcja wysyłki plików - na dole maila po lewej stronie znajdziecie zielony plusik, pliki można dodawać jedynie z dysku OneDrive. Jeśli nie posiadacie konta w MO365 możecie załączyć mi w wiadomości przez edziennik link do swojej pracy umieszczonej na dowolnym serwerze (np Dysk Google).
Komunikacja i wysyłanie plików przez edziennik zapewni Wam, że plik wysłaliście oraz ja go otrzymałam, dzięki temu nie będzie żadnych wątpliwości czy mail został wysłany i odczytany.
ZAGADNIENIA NA TYDZIEŃ 30.04-03.04
ZADANIA OBOWIĄZKOWE
OBECNOŚĆ NA ZAJĘCIACH - obecność można uzyskać poprzez:
1. zalogowanie się na videokonferencję poprzez TEAMS w dn. 31.03 o godzinie 8:00, link z zaproszeniem został do wszystkich uczniów wysłany 26.03
LUB
2. wysłanie maila przez edziennik informującego o zapoznaniu się z poniższym materiałem, najpóźniej do dnia 2.04 do godziny 9:00
Ze względu na sytuację nauczania zdalnego klasa VII ma w obecnym momencie temat "III zasada dynamiki Newtona” z podręcznika zaczynający się na stronie 156.
Jest to nasza pierwsza w pełni zdalna lekcja, chciałabym abyście w przyszłości nabyli umiejętność tworzenia notatek pracując z podręcznikiem. Jesteśmy jednak na początku tego procesu tak, więc macie moje pełne wsparcie! Pierwszą notatkę stworzyłam dla Was ja, znajdziecie w niej jednak kilka miejsc wykropkowanych gdzie będziecie musieli na podstawie treści zawartych w podręczniku uzupełnić brakujące wyrazy. Całą notatkę proszę wpiszcie do zeszytu przedmiotowego. Sprawdzenia czy wpisaliście odpowiednie wyrazy będziecie mogli dokonać na początku następnej lekcji w tej zakładce, gdzie pojawi się cała uzupełniona notatka. Zarówno dla mnie jak i dla Was jest wiele nowych umiejętności do opanowania, wspólnie etapami będziemy kontynuować ich zdobywanie!
TEMAT: III zasada dynamiki Newtona
STRONA W PODRĘCZNIKU: od 156 do 158.
TYTUŁEM WSTĘPU:
Dlaczego rakiety mogą się poruszać? Czy zasada ich lotu ma coś wspólnego z pływaniem i chodzeniem? Odpowiedź znajdziesz w reakcji na działanie siły. Siły zawsze występują, bowiem parami, jako akcja i reakcja. Ta lekcja pozwoli ci nie tylko odpowiedzieć na postawione wyżej pytania, ale też zrozumieć podstawowe prawo rządzące wszystkimi oddziaływaniami – trzecią zasadę dynamiki Newtona.
NOTATKA:
- III zasada dynamiki Newtona – Jeśli jedno ciało działa pewną…………………… na drugie ciało, to drugie ciało równocześnie oddziałuje na pierwsze ciało z siłą równą co do wartości mającą ten sam kierunek, lecz przeciwny …………………………………..
- Siły akcji i ……………………………. nie równoważą się wzajemnie, bo każda działa na inne ciało.
- III zasada dynamiki Newtona uwidacznia się w zjawisku odrzutu.
- Zjawisko odrzutu polega na uzyskiwaniu prędkości przez układ mechaniczny dzięki wyrzucaniu z tego układu pewnej masy.
- Przykłady zjawiska odrzutu: rakiety, które poruszają się w kierunku przeciwnym niż wyrzucane są spaliny silnika; karabin, który doznaje odrzutu po wystrzale w kierunku przeciwnym do ruchu pocisku; ośmiornice i meduzy wyrzucają z dużą szybkością strumień wody, który pozawala im przemieszczać się w przeciwną stronę z szybkością 8m/s.
MATERIAŁY DODATKOWE:
Jeśli chcecie przeprowadzić wirtualne doświadczenie, które zobrazuje wam istotę trzeciej zasady dynamiki Newtona polecam poniższy link. Wasze zadanie to wybór przycisku (zielony/czerwony) i uruchomienie siłomierza. Bacznie obserwujcie, co dzieje się z wynikami siłomierza drugiej osoby.
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=mech_newton3&l=pl
Jeśli chcielibyście poczytać o trzeciej zasadzie dynamiki Newtona oraz obejrzeć kilka filmów tłumaczących m.in. jakie siły działają na nasze buty podczas spaceru czy jak pływak wykorzystuje siłę reakcji wody polecam zasoby e-podręcznika, bezpośredni link poniżej.
ZAGADNIENIA NA TYDZIEŃ 23.03-27.03
Zagadnienia zostały przeze mnie podzielone na część obowiązkową, która dedykowana jest do wykonania przez każdego ucznia oraz na część dodatkową przeznaczoną dla osób, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o danym zagadnieniu.
Ze względu na trudną sytuację w jakie się znajdujemy czas na rozwiązanie zadań podanych na obecny tydzień wyjątkowo przedłużam z dziś do końca tygodnia, jednak z zadaniami jako materiałem na dzisiejszą lekcję musicie się zapoznać dziś czytając treści poniżej oraz przez kliknięcie na link do MS TEAMS - będzie to traktowane jako obecność na dzisiejszych zajęciach, jeśli ktoś ma problem z MS TEAMS proszę o informację poprzez dziennik elektroniczny, że zapoznał się z materiałami.
Odpowiedzi proszę wprowadzić za pomocą MS TEAMS (link poniżej) lub jeśli jest to problem - wysłać mailem przez dziennik elektroniczny. Termin wykonania zadań 29.03.2020.
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=5ceZjuTB902PoPrFGmFo5oIDN9QGVPhDvkArsaNO1plUMzNNUkhMOUpPOVVaSFA4MDlUR1Y1OEpXTy4u
TEMAT: Utrwalenie wiadomości dotyczących II Zasady Dynamiki
ZADANIA OBOWIĄZKOWE:
W ramach utrwalenia wiadomości proszę o wykonanie następujących czterech zadań:
Zadanie nr 1
Kasia pcha szafę siłą o wartości 400N, a Bartek siłą o wartości 700N. Kierunek obu sił jest jednakowy, lecz ich zwroty są przeciwne. Na szafę działa siła wypadkowa o wartości (wybierz poprawną odpowiedź z poniższych):
a.100N
b.300N
c.700N
d.1100N
Zadanie nr 2
Szybkość samochodu o masie 1,5 tony ruszającego z postoju wzrasta w ciągu 10 sekund o 108km/h. Oblicz wartość siły wypadkowej działającej na ten pojazd.
Zadanie nr 3
Na drewnianą skrzynię jeden uczeń działa siłą F1=300N skierowaną w lewo, a drugi w przeciwną stronę działa siłą F2=280N. Skrzynia zaczyna przesuwać się po poziomej powierzchni z przyspieszeniem równym 0,5m/s^2:
a. Jaka jest masa skrzyni?
b. Jaka jest wartość i zwrot siły wypadkowej sił działających na tą skrzynię?
Zadanie nr 4
Kiedy droga hamowania ciężarówki jest dłuższa: gdy jest ona pusta, czy gdy jest załadowana? Odpowiedź uzasadnij.
ZADANIA DLA CHĘTNYCH:
Kolejny raz zachęcam do zapoznania się z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi omawianego zagadnienia na stronie internetowej Akademii Khana. Zagadnienia dotyczące II Zasady Dynamiki znajdziecie pod poniższym linkiem:
LINK DO ZAGADNIEŃ:
https://pl.khanacademy.org/science/physics/forces-newtons-laws
Zagadnienia, które polecam obejrzeć to:
1. Druga zasada dynamiki Newtona
2. Więcej o drugiej zasadzie dynamiki Newtona
3. Co mówi druga zasada dynamiki NewtonaZAGADNIENIA NA TYDZIEŃ 16.03-20.03
Zagadnienia zostały przeze mnie podzielone na część obowiązkową, która dedykowana jest do wykonania przez każdego ucznia oraz na część dodatkową przeznaczoną dla osób, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o danym zagadnieniu.
Zadania do wykonania w ramach samodzielnej pracy ucznia zostaną sprawdzone po powrocie do szkoły.
TEMAT: Utrwalenie wiadomości dotyczących I Zasady Dynamiki
ZADANIA OBOWIĄZKOWE:
W ramach utrwalenia wiadomości proszę o wykonanie następujących trzech zadań:
Zadanie nr 1
Wszystkie siły działające na ciało równoważą się. Oceń prawdziwość zdań poprzez zakreślenie właściwej odpowiedzi (prawda lub fałsz)
a. To ciało może się poruszać PRAWDA/FAŁSZ
b. To ciało może się nie poruszać PRAWDA/FAŁSZ
Zadanie nr 2
Ciało się nie porusza. Zaznacz prawidłowe dokończenie zdania. Siły działające na to ciało:
a. na pewno się równoważą,
b. na pewno się nie równoważą
c. mogą, ale nie muszą się równoważyć.
Zadanie nr 3
Na wózku postawiono wiadro z wodą. Co się dzieje z wodą, gdy wózek przyspiesza, a co - gdy hamuje? Wykonaj odpowiednie rysunki..
ZADANIA DLA CHĘTNYCH:
Zachęcam do zapoznania się z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi omawianego zagadnienia na stronie internetowej Akademii Khana - jest to bezpłatna platforma której misją jest zapewnienie bezpłatnej, światowej klasy edukacji dla wszystkich i wszędzie.
Zagadnienia dotyczące I Zasady Dynamiki znajdziecie pod poniższym linkiem:
LINK DO ZAGADNIEŃ:
https://pl.khanacademy.org/science/physics/forces-newtons-laws
Zagadnienia, które polecam obejrzeć zaznaczyłam w żółtej ramce (rysunek załączony na końcu strony)
Zadanie dla chętnych polega na wykonaniu ćwiczenia (odpowiedzi na 7 pytań w formie testu jednokotnego wyboru), link do testu znajduje się poniżej (na załączonym obrazku test jest zaznaczony kolorem czerwonym wraz ze strzałką)
LINK DO TESTU: