Czwartoklasiści na lekcjach przyrody stworzyli wesołe ludziki z trawy.
Z wizytą w bibliotece
24 listopada br. klasa szósta zakończyła cykl wizyt uczniów naszej szkoły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czersku. Szóstoklasiści dowiedzieli się, w jaki sposób są ułożone książki w bibliotece oraz czym są prawa autorskie.
1
Gra historyczna "Mój rówieśnik"
Lekcja historii w oparciu o grę "Mój rówieśnik" Instytutu Pamięci Narodowej w klasie ósmej. Odkrywając indywidualne, trudne losy przydzielonych z gry postaci, uczniowie przekonali się, że miejsce zamieszkania, pochodzenie społeczne czy wyznawana religia mogły mieć ogromny wpływ na wojenne życie mieszkańców naszego kraju.
3
Linorytowe ekslibrisy
Linoryt to technika, która choć nie jest łatwa, może uzależnić Z pewnością ćwiczy cierpliwość, precyzję i wyobraźnię. Uczniowie z klas 4-7 pokonywali lęk przed ostrzem dłuta, wykonując swój własny Ex Libris. Zrobienie matrycy wymagało zręczności, bo napisy należało wykonać w odbiciu lustrzanym.
23
Maraton Pisania Listów Amnesty International
28 listopada br. w naszej szkole z inicjatywy pani pedagog odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International.
To największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka.
Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10.12) miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.
Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los wielu osób doświadczających niesprawiedliwości, oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.
2
Zbiórka wosku i świec dla Ukrainy
Nasza szkoła przystąpiła do zbiórki wosku, parafiny, niedopalonych świeczek na rzecz ukraińskich żołnierzy. Pudełko znajduje się na korytarzu przy sekretariacie. Zachęcamy do wsparcia.tej akcji.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia "Konwencji o prawach dziecka". Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF. W ramach tego dnia na sali gimnastycznej uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach poświęconych tematyce praw dziecka. Dzieci wykazywały się znajomością swoich praw oraz działań organizacji UNICEF. Na warsztatach poruszone zostały również zagadnienia związane z ludzkimi potrzebami. "Konwencja o prawach dziecka" gwarantuje zapewnienie możliwości zadbania o różne potrzeby dzieci, które mogą dotyczyć warunków socjalnych, fizjologii, bezpieczeństwa, edukacji czy rozwoju. Kontynuacją działań były zajęcia świetlicowe, podczas których uczniowie grali kartami „Memory – poznaj prawa dziecka”, tworzyli gazetkę dotyczącą Dnia Praw Dziecka, rozmawiali o prawach dziecka oraz oglądali film edukacyjny. W czwartej klasie przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące praw dziecka z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez UNICEF. Duża część uczniów naszej szkoły zaangażowała się również w akcję, aby w tym specjalnym dniu przyjść ubranym na niebiesko – w kolorze patrona naszych obchodów, Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
2
BohaterOn - Włącz historię
Nasza szkoła już po raz czwarty przystąpiła do realizacji projektu "BohaterOn - włącz historię". Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, która umożliwia dialog między pokoleniami, pozwala wyrazić wdzięczność, szacunek, a przede wszystkim pamięć o Tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Pamiętamy!
Dzień Czarnego Kota
17 listopada br. w piątek klasy młodsze uczciły Dzień Czarnego Kota :-)
2
Jesienny krajobraz
Piękne jesienne obrazki wykonali uczniowie klasy pierwszej.
4
Wyśpiewane laury
7 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Baniosze odbył się XVII Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej. W Festiwalu wzięło udział 160 uczniów z 11 szkół z terenu gminy Góra Kalwaria, przygotowanych przez 20 nauczycieli. Wśród nagrodzonych znaleźli się także reprezentanci naszej szkoły.
W kategorii solistów z klas 1-3: wyróżnienie – Liliana Koszałka z kl. 3 za piosenkę „Orlątko”
W kategorii małych zespołów z klas 1-3: I miejsce – duet Julia Piwnik i Pola Zubik z kl. 3 za piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż”
W kategorii solistów z klas 4-6: dyplom za udział - Stanisław Wietocha z kl. 4 z piosenką „Przybyli ułani pod okienko”
W kategorii solistów z klas 7-8: III miejsce – Malwina Olejnik za utwór „Rota”
GRATULUJEMY!
Z wizytą w bibliotece
Klasa 5 z wizytą w Bibliotece w Czersku, czyli zajęcia o księgozbiorze bibilotecznym, ale i o przełamywaniu stereotypów związanych z funkcjonowaniem biblioteki.
Zajęcia kulinarne w klasie pierwszej
Zajęcia kulinarne odbyły się w pracowni Laboratoria Przyszłości. Dzieci przygotowały pyszne kanapki i tosty.
2
Poznajemy technikę linorytu
Dziś na plastyce zgłębiamy tajniki linorytu. Dłuta i plastry poszły w ruch. Wszyscy skupieni, nikt nie płacze. Trzecioklasistki na kółku przygotowują świąteczne kartki.
4
Spotkanie z synem powstańca warszawskiego
13 października br. gościliśmy w szkole Pana Mirosława Szymczaka, podróżnika, autora książki „Jutro jedziemy do dżungli, tam będzie bezpiecznie”, syna Ryszarda Szymczaka, bohatera Powstania Warszawskiego ps. „Czarny”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 7 i 8.
Pan Mirosław podzielił się z nami wspomnieniami o swoim tacie. Usłyszeliśmy niezwykłe historie o bohaterstwie młodych ludzi, biorących udział w akcjach dywersyjnych w czasie Powstania Warszawskiego, oraz o ich losach po powstaniu.
„Czas jest wszystkim co masz. Możesz go zmarnować albo zrobić z niego najlepszy użytek”. Pan Mirosław usłyszał te słowa od swojego taty. Nie wiemy, kto jest ich autorem, ale na pewno warto je zapamiętać i wziąć do serca.
Dziękujemy zarówno za podróż w czasie – pięknie opowiedzianą historię Powstania Warszawskiego, jak i w przestrzeni – ciekawą opowieść o samorozwoju, o przygodach w dżungli i na morzu.
Spotkanie z Panem Mirosławem było wspaniałym uzupełnieniem wdrażanych w szkole projektów "BohaterOn" oraz "Powstańcy 44 - pamiętamy".
Jeśli zaciekawiła Was historia „Czarnego” polecamy nagranie rozmowy Pana Mirosława Szymczaka z wolontariuszką Muzeum Powstania Warszawskiego „Wojna to straszna rzecz - korzenie pamięci".
1
Kleksografia w klasie czwartej
Praca z lekturą "Akademia Pana Kleksa" zainspirowała uczniów klasy czwartej do własnej lekcji kleksografii, podczas której powstały fantastyczne, kolorowe obrazy.
Gminne obchody Święta Niepodległości
W piątek 10 listopada 2023 delegacja złożona z uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Górze Kalwarii. Był poczet sztandarowy, złożyliśmy też wieniec pod pomnikiem Marszałka.
Akademia z okazji Święta Niepodległości
Tegoroczne Święto Niepodległości uczciliśmy w czwartek piękną akademią przygotowaną przez uczniów klasy 5 pod kierunkiem p. Karoliny Klech i p. Joanny Krawczyńskiej. Uczniowie zaprezentowali wiersze poświęcone Ojczyźnie i bardzo różne stylistycznie utwory muzyczne - "Mury" Jacka Kaczmarskiego (do akompaniamentu przygotowanego przez naszego absolwenta Pawła Powichrowskiego i z pięknym układem choreograficznym w wykonaniu Natalii i Zuzi), pieśń "Legiony", utwór Sanah i Darii Zawiałow "Eldorado" oraz "Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni. Podczas apelu współczesność łączyła się z przeszłością, gdyż tęsknota za krajem ma charakter ponadczasowy i można jej doświadczać nawet w obecnych czasach.
Uroczystość uświetniły także występy uczestników i laureatów XVII Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej, który odbył się w tym tygodniu w Szkole Podstawowej w Baniosze.
Nasza Ojczyzna może być z nas dumna!
28
Podziękowania za zbiórkę zniczy
Jak co roku przed 1 listopada nasza szkoła włączyła się w zbiórkę zniczy dla Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii w ramach akcji "Światełko pamięci dla zmarłych mieszkańców".
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie