Erasmus+
Erasmus+ Unity is Strength
2023-1-DK01-KA210-SCH-000150989
Unity is Strength
Unity is Strength 2023-1-DK01-KA210--SCH-000150989, to projekt partnerstwa szkół realizowany w naszej szkole we współpracy z Danią, która koordynuje projekt, Turcją oraz Włochami.
Działania projektowe skupiają się na aktywnościach związanych z działalnością przeciwko wykluczeniu, dyskryminacji, przemocy rówieśniczej oraz jednocześnie promowaniu pokoju, jedności i współpracy miedzy ludźmi.
Stona internetowa projektu UNITY IS STRENGTH:
Wizyta w Danii w ramach programu Erasmus+
W dniach 4-8 grudnia 2023 uczniowie Kajetan Tomaszewski i Juliusz Więckus z klasy 8 oraz Michał Rudziński z klasy 7b wraz z nauczycielką języka angielskiego, koordynującą projekt, Panią Moniką Smorągiewicz oraz dyrektorką szkoły, Panią Iwoną Wadas, uczestniczyli w pięciodniowej wizycie w Holbergskolen w duńskiej miejscowości Dianalund.
Uczniowie zaraz po przylocie do Kopenhagi trafili pod opiekę duńskich rodzin. Od tej pory uczestniczyli w codziennym życiu młodych Duńczyków. Każdego dnia wszyscy spotykali się w szkole, by pracować nad zagadnieniami dotyczącymi projektu – tworzyli plakaty, slogany i historie dotyczące praw człowieka, a także ich łamania. Na podstawie najlepszej historii nakręcą w swoich krajach krótkie filmy, które inni uczniowie zaprezentują podczas wizyty w kolejnym kraju.
W Danii uczniowie uczestniczyli we wspólnej uroczystej świątecznej kolacji, którą w szkole przygotowali rodzice, dzięki czemu mogli poznać duńskie zwyczaje bożonarodzeniowe. Oprócz tego zwiedzili pobliską Kopenhagę, spędzili też cały dzień w Ogrodach Tivoli, jednym z najstarszych parków rozrywki na świeci, gdzie wraz z rówieśnikami z Danii, Turcji i Włoch mogli wspólnie bawić się i integrować. Jeden dzień spędzili w wiosce Wikingów, muzeum położonym niedaleko Dianalund – uczniowie pracowali w grupach i prezentowali efekty swoich poszukiwań, wspólnie przygotowali też posiłek – piekli podpłomyki i kiełbaski. Na koniec zainscenizowali walkę Wikingów. Ich zadaniem była obrona władców.
Najważniejszy cel wyjazdu został zrealizowany z nawiązką – uczniowie pokonali swoje bariery językowe, a także społeczne. Uwierzyli w swoje możliwości, przekonali się o swoich mocnych stronach. Wiedzą też, nad czym muszą jeszcze popracować.
Refleksje uczniów:
Kajetan: „Gdy dojechaliśmy na peron, byłem bardzo zestresowany, lecz rodzina, która mnie przyjęła, była bardzo wyrozumiała i dzięki ich poczuciu humoru, stres szybko opadł. (…) Od dziewczynki, u której mieszkałem, dowiedziałem się, że w szkole nie mają oni zwyczajnych lekcji, za to uczą się stolarstwa, szycia, gotowania. Nie mają też żadnych książek. (…) Podsumowując, wyjazd był cudowny. Powtórzyłbym go jeszcze raz. Mogłem przeżyć coś nowego, zauważyłem też, że ludzie w Danii są bardzo mili i zabawni, a także poprawiłem swój angielski”.
Juliusz: „Mobilność w projekcie Erasmus+ to fascynujące doświadczenie w moim życiu. Moim hostem była dziewczyna o imieniu Ronja. W ich szkole nie ma podręczników, zeszytów, a zamiast tego uczniowie korzystają z laptopów, które otrzymali od szkoły. Sprawia to, że nauka jest bardziej interaktywna. W szkole podobały mi się pracownie – kulinarna i stolarska, dzięki czemu uczą się tam ważnych życiowych umiejętności. Uczniowie mają też w szkole więcej wolnego czasu, co sprawia, że spędzają go na świeżym powietrzu. W samym projekcie robiliśmy dużo ciekawych rzeczy, np. mogliśmy stać się przez chwilę Wikingami czy zwiedzić piękną Kopenhagę. Mimo ze byliśmy tam tylko tydzień, zżyłem się z dziewczynami i naprawdę ze smutkiem wracałem do domu. Na pewno chciałbym powtórzyć taki wyjazd”.
Następny wyjazd odbędzie się na przełomie marca i kwietnia 2024. Będzie to wizyta w okolicach Neapolu. Pojedzie kolejnych czworo uczniów z klas siódmych i ósmej. Zostaną wybrani podczas szkolnych eliminacji, na których komisja sprawdzi nie tylko ich kompetencje językowe, ale także i społeczne.
Mobilność we włoskim Torre del Greco
- 11
Wyjazd młodzieży do Samsunu w Turcji
Wspomnienia Magdy z wyjazdu do Turcji:
"Kiedy byłam w Turcji, a dokładniej w Samsunie na projekcie Erasmus+, doświadczyłam wielu wspaniałych rzeczy i poznałam wyjątkowych ludzi. Byłam w gościnie u 16- letniej Yaren, która mieszkała razem w domu ze swoją młodszą siostrą, tatą i mamą. Jej rodzina mnie bardzo ciepło przyjęła (w dniu przyjazdu miałam urodziny i czekał na mnie pyszny tort), przez co czułam się komfortowo w ich domu. Podczas wyjazdu spróbowałam dużo tureckiego jedzenia przygotowanego przez jej mamę. Zawsze rano odbywały się w szkole zajęcia w międzynarodowych grupach, a następnie wycieczki lub spacery po mieście.
Codziennie po zajęciach szliśmy z większością osób do kawiarni. Bardzo podobała mi się impreza poniedziałkowa, ponieważ można było dobrze się z innymi uczestnikami Erasmusa zintegrować. Ten wyjazd to jedno z moich najlepszych przeżyć, mogłam zapoznać wiele ciekawych i interesujących osób, jak i podszkolić się w języku angielskim. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się wziąć udział w tym projekcie i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się spotkać z Yaren". Magda, klasa 7
Wspomnienia Gabriela:
"Ostatnio uczestniczyłem w projekcie Erasmus+ w Turcji.
Wyniosłem z tego wyjazdu naprawdę wiele - dobre jedzenie, którego w Polsce nigdy nie spróbuję, nowe przyjaźnie i znajomości, ale także wzmocniłem swoje umiejętności rozmowy po angielsku.
Pierwszego dnia już od rana były dobre humory i uśmiechy na twarzach, a ludzie bawili się jakby jutra miało nie być.
W następnych dniach jeździliśmy na wycieczki. Autobus trząsł się od tańców i zabawy, którą uczniowie organizowali sami, puszczając muzykę i namawiając innych do tańca.
Zwiedziliśmy dwa piękne miasta pełne ciekawych miejsc, muzeów, przeżyliśmy wiele przygód. Wieczorami spotykaliśmy się na mieście lub w kawiarni, a nawet na boisku.
Świetnie wspominam czas na wyjeździe, świetnie wspominam ludzi, świetnie wspominam wycieczki. Polecam każdemu się uczyć angielskiego i latać po innych krajach z najlepszymi nauczycielami na świecie".
Gabriel, klasa 7
17
Erasmus+ Unity is Strength – spotkanie online!
W dniu 26.02.2025 odbyło się spotkanie online uczestników programu Erasmus+ "Unity is Strenght". Mieliśmy przyjemność porozmawiać z uczniami szkół z Danii, Turcji i Włoch, którzy już w maju odwiedzą naszą szkołę. Opowiadaliśmy im w skrócie jakie atrakcje zaplanowaliśmy dla nich na czas przyjazdu. Do zobaczenia już w krótce. Czekamy na Was.
Gabriela Milewska, klasa 8b
Plakaty na rzecz równości i pokoju "Unity is Strength"
W ramach międzynarodowego projektu Unity Is Strength nasi uczniowie wzięli udział w tworzeniu plakatów promujących wartości takie jak prawa człowieka, pokój, równość oraz przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej i dyskryminacji. Celem inicjatywy było podniesienie świadomości społecznej oraz zwrócenie uwagi na ważne kwestie dotyczące współczesnego świata.
Efekty pracy uczniów zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu. Wystawa stanowi nie tylko inspirację do refleksji, ale także motywację do aktywnego działania na rzecz pokoju i równości.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za zaangażowanie i twórczą energię! Wierzymy, że takie inicjatywy pomagają budować lepszy świat, oparty na wartościach, które są fundamentem społeczeństwa otwartego i tolerancyjnego.
Dzień Przeciwdziałania Przemocy w Szkole Podstawowej im. KOU w Czersku, Polska – 4 maja 2025
4 maja 2025 roku Szkoła Podstawowa im. KOU w Czersku zorganizowała wyjątkowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy, mający na celu podniesienie świadomości i promowanie życzliwości wśród uczniów. Wydarzenie rozpoczęło się krótkimi, interaktywnymi warsztatami, podczas których dzieci dowiedziały się o różnych formach przemocy i sposobach jej zapobiegania. Następnie uczniowie wzięli udział w kreatywnym projekcie „Drzewo Przyjaźni”. Za pomocą starych płyt CD napisali miłe i wspierające słowa, które zawiesili na symbolicznym drzewie, tworząc barwną mozaikę jedności i przyjaźni. Ten dzień wypełniony był pozytywną energią, wartościowymi lekcjami oraz silnym przesłaniem: każdy zasługuje na szacunek i dobroć.
6
Deklaracja Praw Człowieka
Uczniowie zapoznali się z artykułami Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przypisanymi im wcześniej do przeczytania. Po lekturze podzielili się swoimi przemyśleniami na temat przeczytanych treści. Celem było pogłębienie zrozumienia podstawowych praw człowieka oraz zachęcenie uczniów do promowania godności, wolności i równości dla wszystkich. Ich komentarze zostały zebrane i przedstawione w formie prezentacji wizualnej, ukazującej ich świadomość i perspektywy na temat praw człowieka.
4 spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „UNITY IS STRENGTH”
Czwarte sptkanie (LTTA) w ramach projektu Erasmus+ „UNITY IS STRENGTH” odbyła się w dniach 19–23 maja 2025 roku w Szkole Podstawowej im. KOU w Czersku, Polska. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich z Danii, Turcji, Polski i Włoch. Celem spotkania było realizowanie założeń projektu, promujących wartości równości, szacunku i współpracy.
Dzień 1 – Powitanie i integracja
Pierwszego dnia zorganizowano oficjalną ceremonię powitalną, podczas której uczniowie zaprezentowali swoje szkoły i grupy. Przeprowadzono także ćwiczenia integracyjne, mające na celu przełamanie lodów i stworzenie przyjaznej atmosfery. Każda grupa przedstawiła prezentację multimedialną oraz wygłosiła przemówienie na temat zjawiska przemocy rówieśniczej. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne zorganizowane przez uczniów i ich rodziny goszczące.
Dzień 2 – Zwiedzanie Czerska i Konstancina-Jeziornej
Uczniowie spotkali się w Urzędzie Miasta, gdzie burmistrz powitał ich i przedstawił lokalne władze. Następnie odbył się spacer po mieście, podczas którego uczestnicy odwiedzili m.in. kościół, ogrody przykościelne, kaplicę św. Antoniego, dom Wolfganga Messinga oraz pomnik na małym placu. Po południu grupa udała się do sąsiedniego Konstancina-Jeziorny, gdzie zwiedzili m.in. tężnie solankowe i willę La Fleur.
Dzień 3 – Warsztaty w Muzeum Sznuki Nowoczesnej i zwiedzanie Warszawy
W Warszawie uczniowie uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, poświęconych tematyce praw człowieka. Po warsztatach odbył się spacer po Starym Mieście, podczas którego uczestnicy odwiedzili m.in. Pałac Kultury i Nauki, Grzybowski Plac, Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, ulicę Nowy Świat, Kolumnę Zygmunta i Rynek Starego Miasta. Po południu grupa udała się na spacer z Zamku Królewskiego na Bulwary Wiślane, zatrzymując się przy pomniku Syrenki Warszawskiej.
Dzień 4 – Pałac Wilanowski i Łazienki Królewskie
Uczniowie wzięli udział w zwiedzaniu Pałacu Wilanowskiego, poznając historię i kulturę Warszawy. Po południu odbył się spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie uczestnicy podziwiali piękno ogrodów i zabytków.
Dzień 5 – Warsztaty i pożegnanie
Ostatniego dnia zorganizowano warsztaty, podczas których uczniowie tworzyli bransoletki przyjaźni i wspólnie wykonali „Drzewo Przyjaźni”. Wręczono certyfikaty uczestnictwa, a koordynatorzy spotkali się w celu podsumowania projektu. Po południu uczniowie spędzili czas z rodzinami goszczącymi, pogłębiając międzynarodowe relacje.
Projekt „UNITY IS STRENGTH” umożliwił uczestnikom rozwijanie kompetencji międzykulturowych, promowanie wartości demokratycznych i budowanie trwałych więzi międzynarodowych.