• Teatralny finał Tygodnia Sztuki

            Tydzień Sztuki zakończyliśmy 26.04 br. przepięknym poetyckim spektaklem pt. "Dzieci Korczaka", będącym opowieścią o losach dzieci z warszawskiego getta, według scenariusza Pani Dagmary Oleksy-Gołąbek i w reżyserii Pani Dagmary Oleksy-Gołąbek oraz Pani Doroty Buczek. Scenografię przygotowała Pani Małgorzata Klimkowicz. Wystąpili uczniowie klasy 3, 4, 5 i 8.

            W przedstawieniu pojawia się także stary doktor, Janusz Korczak, którego ideały jako szkoła wcielamy w życie.

            "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - te słowa, wyryte na pamiątkowej tablicy, witają nas w szkole każdego dnia.

            Było wzruszająco, pięknie, mądrze i z przesłaniem.

            Uroczystość uświetnili swoją obecnością Pan Piotr Rytko, wiceprezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, pasjonat lokalnej historii i kustosz pamięci o społeczności żydowskiej z Góry Kalwarii, oraz Pani Marta Glińska, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców.

            Za zdjęcia dziękujemy Panu Piotrowi Rytko.

          • Warsztaty z królem Maciusiem

            W Dniu Patrona 26.04 na zakończenie Tygodnia Sztuki uczniowie klas 0-2 wzięli udział w warsztatach pt. "Co jest potrzebne dzieciom?"

            Warsztaty poprowadzili uczniowie klasy 7b z towarzyszeniem Stasia z kl. 4 w roli Króla Maciusia. Podczas warsztatów dzieci poznały postać Króla Maciusia Pierwszego, stworzoną przez Janusza Korczaka, przeniosły się na posiedzenie sejmu dziecięcego, a także porozmawiały o wartościach. Każdy miał też możliwość poczuć się jak król - dzięki części plastycznej warsztatów.

            Nad organizacją warsztatów czuwała p. Karolina Klech, a specjalne podziękowania należą się Zosi z kl. 5 i Pani Dyrektor za użyczenie strojów królewskich oraz Julii z kl. 5 za wykonanie berła.

          • Ważna lekcja historii

            W środę 24.04 br. grupa uczniów z klasy 8 odwiedziła Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, które jest prowadzone przez Grupę Historyczną Zgrupowania "Radosław". To była prawdziwa, żywa lekcja historii! Uczestnicy skorzystali z bezpłatnego dojazdu i nieodpłatnej lekcji muzealnej dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Razem Dla Góry. DZIĘKUJEMY!

          • Warsztaty malarskie

            W ramach Tygodnia Sztuki 23.04 z uczniami klas młodszych spotkała się Pani Teresa Pietras, artystka malarka  Góry Kalwarii, która zapoznała dzieci z malarstwem akwarelowym. Podczas warsztatów powstały piękne motyle.

          • Dzień Ziemi 2024

            W poniedziałek 22.04 obchodziliśmy Dzień ZIemi. Z tej okazji klasy 0-2 wzięły udział w podchodach tematycznych po Czersku, klasa 3 ponadto wykonała plakaty tematyczne i nauczyła się piosenki "Nasza plaeta Ziemia", klasy 4-5 uczestniczyły w warsztatach, a klasy 6-8 obejrzały film dokumentalny o rzekach w reżyserii Ewy Ewart "Do ostatniej kropli".

          • Niezwykła paczka

            Kiedy w ramach projektu Erasmus+ odwiedziliśmy duńską szkołę podstawową Holbergskolen Dianalund, okazało się, że uczy się tu spora grupa polskich dzieci. Świetnie mówią po polsku, ale w ich szkolnej bibliotece nie ma polskich książek. Z inicjatywy Pani Dyrektor Iwony Wadas przygotowaliśmy dużą paczkę pełną dobrej polskiej literatury dla dzieci. Nauczycielki języka angielskiego, Pani Monika Smorągiewicz i Aleksandra Jędrasik, wraz dziećmi przygotowały listy w języku angielskim i ... paczka pofrunęła do Danii.

            Zobaczcie, co tam się wydarzyło!

          • Spotkanie z lokalną historią

            Z okazji Akcji Żonkile odwiedził naszą szkołę Pan Piotr Rytko, który opowiedział klasom siódmym historię reaktywowania Orkiestry Mandolinowej z Ger. Podczas spotkania połączyliśmy się z Panem Avnerem Yonai, potomkiem rodziny Rybaków z Góry Kalwarii, członków orkiestry. Jego dziadek, Dawid Rybak, był jej drygentem. To właśnie Pan Avner był inicjatorem reaktywowania orkiestry. The Ger Mandolin Orchestra wystąpiła w naszym mieście we wrześniu 2011 roku.

            Reaktywowana orkiestra w założeniu jest hołdem i „żywym pomnikiem" całej społeczności żydowskiej przedwojennej Góry Kalwarii, a w szczególności muzyków, którzy stali się ofiarami Holokaustu.

            Panie Piotrze dziękujemy!

            #ŁączyNasPamięć

          • Śniadania wielkanocne

            W ostatni dzień nauki szkolnej przed wielkanocną przerwą świąteczną we wszystkich klasach odbyły się uroczyste śniadania wielkanocne, podczas których uczniowie i nauczyciele złożyli sobie świąteczne życzenia, dzieląc się jajkiem - symbolem nowego życia.

          • Easter Egg Hunt

            Easter Egg Hunt to wywodząca się z tradycji anglosaskiej wielkanocna zabawa w szukanie czekoladowych jajek.

            Z inicjatywy naszych anglistek zabawa ta już kolejny rok z rzędu odbyła się w naszej szkole w Wielkim Tygodniu we wtorek, wywołując wiele radości i śmiechu, zarówno wśród młodszych jak i starszych uczniów.

          • Sukces w turnieju piłki siatkowej

            W dniu 20.03.2024 odbył się V turniej piłki siatkowej kl. 7-8 "O Ciasto Dyrektora" Zespołu Szkół nr 1 im. ppor. Emilii Gierczak w Górze Kalwarii. Znakomicie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Łącznie w bardzo dobrze zorganizowanym turnieju wystąpiły po dwie drużyny dziewcząt i chłopców. Była dobra zabawa, dużo grania i nowe doświadczenia. A na deser "Ciasto Dyrektora" trafiło w ręce naszych chłopców, którzy zajęli I miejsce w turnieju. Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników i podziękowania dla organizatora turnieju, Piotra Tabora.

          • Uczta bogów na Olimpie

            W piątek 22.03 klasa 5 wystąpiła przed uczniami klas 0-4 w inscenizacji "Uczty bogów", przygotowanej pod kierunkiem p. Karoliny Klech. Piątoklasiści wcielili się w znanych z mitologii greckiej bogów i boginie, a w roli towarzyszących Apollinowi muz wystąpiły także nasze panie nauczycielki. Ważną rolę w przedstawieniu odegrał także Syzyf i jego syzyfowa praca. Piękną dekorację przygotowała p. Małgorzata Klimkowicz, boski poczęstunek zaś rodzice uczniów z kl. 5.

            Dziękujemy wszystkim aktorom za wspaniałą prezentację swoich postaci, rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie kostiumów, a widowni za ciepłe przyjęcie przedstawienia.

          • Umowa na rozbudowę szkoły podpisana

            18 marca 2024 w naszej szkole została podpisana umowa między Burmistrzem Miasta i Gminy Góra Kalwaria - Arkadiuszem Strzyżewskim, a wykonawcą rozbudowy szkoły - właścicielem firmy Darco, Panem Dariuszem Żakiem. Pierwsze prace na terenie szkoły zaczną się tuż po świętach, a otwarcie nowego skrzydła planowane jest na 1 września 2025. Uroczystość uświetniły występy artystyczne naszych uczniów oraz obecność pocztu sztandarowego.

            Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój prywatny czas, by zająć się problemami szkoły, chodzili na liczne spotkania w sprawie rozbudowy, szukali sposobów na rozwiązanie kłopotów projektanta z tym trudnym terenem, wykorzystywali swój potencjał i znajomości, by pomóc.

            Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy od 2017 działali w Radach Rodziców i te składamy na ręce kolejnych przewodniczących: Pani Anny Rytko, Pana Marka Ślaskiego i Pani Katarzyny Jarosz.

            Wierzymy, że nowa szkoła spełni oczekiwania uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców.

            (Fot. Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria)